Blog

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Doğumdan Sonra Bebek ve Anne İçin Emzirmenin Önemi

Anne sütü, Dünya’nın en mucizevi besinidir. Oluşumu, üretimi ve benzersiz besin değerleri ile evrendeki başka hiçbir şey, anne sütünün yerini tutmaz. Doğum yapabilen her kadın, anne sütü üretebilir ve bebeğini emzirebilir. Fiziksel yapı, hamileliğin ilk oluşumundan itibaren, emzirme sisteminin oluşumu ile sürdürülür.

Her bebeğin sağlıklı bir birey olması için aldıkları ile temel besin olan anne sütü, vitamin, mineral ve özüyle benzersizdir. Özellikle ilk süt, halk arasında ‘’ağız’’ denilen kolostrum salgısı, bebeğin ilk bağışıklık sisteminin temellerini ve sağlıklı yapısını oluşturur.

Bebeklerde bağışıklık sistemi, doğduktan yani Dünya’ya geldikten sonra oluşur ve büyüyüp- geliştikçe güçlenir. Dolayısıyla anne sütünün gerekliliği, sağlıklı gelişimleri ve organ gelişimleri, tüm vücut sistemlerinin tam manasıyla gelişimi için oldukça önemlidir.

Anne Sütü Mucizesi

Özellikle ilk 6 ay mutlaka her bebek emzirilmelidir. Şayet anne sütü gelmemiş veya yeterli değilse, süt anne yöntemiyle de olsa bebeklerin anne sütü alması mutlaka sağlanmalıdır. Mucizevi insanoğlu DNA’sı bir bebeğin oluşumunu kendi bünyesi içinde sağlarken, onun için en ideal besin kaynağını, yine kendi bedeni içerisinde üretiyor.

Zararlı hiçbir madde bulunmayan, tamamen iç hücrelerden, en temiz yapılardan, genetik özütlerinden ve DNA’nın en muhteşem bileşenlerinde üretilen anne sütü;

 • IgA (immünoglobulon) ve antikorlar içeren bir yapıya sahiptir.
 • Bağışıklık sistemi güçlendirir ve hastalıklar önlenir
 • Mikropların önlenmesi anne sütüyle sağlanır
 • Bebeklerin henüz tam gelişmemiş organları için en ideal ve tamamlayıcı besin kaynağıdır.
 • Sağlıklı gelişim, sağlıklı kilo alımı için gereklidir.
 • Zeka gelişimini destekleyen ve vücut sistemlerinin gelişimini sağlayan temel besindir.

Bebeklerin sağlıklı gelişimlerini sağlayan anne sütü, emzirme etkinliği ile annelere de fayda sağlar. Hem doğum sonrasında hızlı toparlanma ve sağlıklı kilo verilmesi için ideal yöntemdir hem de rahim ve karın iç yapısının hızlı toparlanmasını sağlayan bir etkinliktir. Loğusa döneminden itibaren hızlı iyileşme ve sağlıklı toparlanma sağlanır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Fiziksel sağlık, anatomik gelişim, akıl ve ruh sağlığının gelişimi ve sağlıklı yapıda olması için anne sütü oldukça önemlidir. Emzirme, başlı başına bebekleri rahatlatan ve bebekleri güvende hissettiren bir etkinliktir. Hem karınlarının doyması hem de emerken, anne kalp ritmini duymaları, anne karnındaymışçasına güven ve huzur verir.

Psikolojik açıdan bebeklerde sağlıklı gelişim sağlayan emzirme, yeni gelinen dünyada anne kokusu- anne sütü kokusuna alışmayla, güvenli çevre algısının oluşmasını ve huzurlu bir gelişim sağlanmasına olanak sağlar.

Anne sütü, en fast food besin olarak nitelendirilebilir. Tüketime hazır ve en hızlı besin kaynağı olarak, en muhteşem besindir. Daima ılık, şeker oranı ideal seviyede ve en zengin besin değerleri ile güçlendirilmiş ve doğrudan tüketilen bir besindir.

Üstelik annenin yorulmasına gerek yoktur. Beden kendiliğinden üretim sağladığı için mama ısıtmaya, kıvam ayarlamaya ve saat ayarlamaya gerek yoktur. Özellikle gece saatlerinde beslenme etkinlikleri için uykusuz kalmadan, kolay ve pratik beslenme yöntemidir. Bebek emzirme anne ve bebeğe pek çok fayda sağlar. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak, kanamaların çabuk kesilmesini sağlar. Annede iltihaplanma olmaz ve varsa dikişler hızlı iyileşir.
 • Loğusa dönemi daha hızlı ve kolay geçirilir.
 • Bolca vitamin ve mineral içeren anne sütü, içerisinde su değerleri taşıdığı için herhangi bir ek gıdaya veya suya gerek olmadan beslenme sağlar.
 • İlk 6 ay muhakkak anne sütü ve mümkünse 2 sene boyunca emzirme sağlanmalıdır. İlk aylarda mama verilmemesi veya ek gıda verilmemesi gereklidir. Bu, bebeğin anne sütünü bırakmasını ve anne sütünün azalmasına neden olur. en nihayetinde annelerin sütü az da olsa emzirdikçe çoğalan bir yapıya sahiptir.
 • Mikropların önlenmesi, hastalıklardan korunma sağlanması için yarar sağlayan anne sütü, ishal ve benzeri sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesinde oldukça faydalıdır. Anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklık sistemi çok güçlü olur ve daha az ya da neredeyse hiç hastalanmazlar.

Anne ve bebek arasındaki en güçlü bağlar, emzirme süresince daha güçlü sağlanır. Bebeklerin sağlıklı gelişimlerinin yanı sıra güçlü karakterlerinin ve sağlam kişiliklerinin oluşması, güven ve özgüven duygularının daha minik yaşlarda kazanılması için oldukça önemlidir.

Özellikle herhangi bir fiziksel sorun bulunmayan annelerin, pompa- süt sağma cihazlarıyla değil doğrudan bebeklerini emzirmeleri önerilir. Anne ve bebek ilişkisi, tüm estetik kaygılardan daha önemlidir. Ayrıca estetik alanlarının muazzam şekilde gelişmesi, bebeklerin emzirilmesini de kolaylaştıran unsurlar olarak değerlendirilebilir.

Anne Sütünün İnşa Aşaması

Hamileliğin ilk oluşum anından itibaren, anne sütü çalışmaları başlar. Hem süt üretimi hem de süt kanalları en ideal ve mucizevi biçimde açılarak, doğuma kadar inşanın tamamlanması sağlanır. Dünya’nın en steril ve muhteşem üretim merkezi olarak, anne bedeni iç sisteminde muazzam bir yapıya dönüşür.

Tüm yapı, bir salgıyla başlar. Dokulardan salgılanan bir özüt ile yepyeni damar- dolaşım sistemi oluşmaya başlar. Bu esasen insanların, yaşamda devam ederken yeni hücreler veya iç sistemde yapılar oluşturabilmesi mucizesinin en net örneğidir.

Hem göğüs ucunda hem iç kısmında hem de sitemin pek çok bölgesinde yeni hücreler oluşturulur. Emzirme sırasında göğüs uçları, yine göğüsten salgılanan koruyucu bir madde ile korunu. Dolayısıyla emzirme boyunca çatlak, kuruluk gibi sorunlar kendiliğinden önlenmiş olur.

Göğüs içerisinde süt imalatı yapan hücreler ve bu hücrelerden kanallara taşınan süt, göğsün ucuna yakın yerde bulunan süt havuzunda toplanır. Emzirme sırasında kanallar daralır ve meme uçlarındaki minik deliklerden dışarı akıtılır.

Anne Sütü Nasıl Üretilir?

Özellikle ilk süt, yoğun kıvamda ve daha sarımsı renktedir. İçerisinde yoğun şekilde değerli özütler bulunur ve bebeğe ilk besin takviyesi iksir niteliğinde yapılır. Hem bebeğin midesinin rahat açılması ve hazmın kolay yapılması hem de yemek borusu, sindirim ve boşaltım sistemlerinin açılışını sağlayan, sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan ilk temel besin kaynağıdır.

Anne sütü, diğer sütlere oranla daha sıvı nitelikte ve akışkandır. Rengi beyaz ve bazen mavimsi tonlarda olabilir. Renk ve kıvamı, bebeğin büyüdükçe besin ihtiyaçlarına göre anne sütünün hazırlanmasıyla alakalıdır.

Anne sütünün devamlılığı, emzirdikçe artan ve besin değerleri yükselen bambaşka bir mucizedir. Bebeğin emme sırasında, beyne uyarı ve bedene salgı yapılır. Kuvvetli emme etkinliği ile süt üretimi daha hızlı şekilde yapılmaya başlanır. Oksitosin salgısıyla süt, memeye hızlı biçimde ulaşır. Yani anne ve bebek arasındaki senkronizasyon ile bebeğin emme biçimine göre süt üretimi ve devamlılığı sağlanır. Anne yemek yememiş ve tam beslenmemiş olsa bile bebeğin sütü daima hazırdır ve hazırlanır.

Anne Sütünün Devamlılığı

Emzirme sırasında göğüs ucundaki bölgenin sıkıştırılması, beyinde prolaktin yapımının hızlandırılması için sistem ögeleri çalışır. Beyin tarafından algılanan sinyaller, prolaktin salgılanmasını sağlayarak anne sütünün devamlılığı sağlanır.

Yani anne sütünün gelişimi, devamlılığı sadece beyne iletilen sinyaller ile sağlanıyor. Beyin muhteşem biçimde gerekli olan salgıları yaparak, en hızlı ve muhteşem biçimde üretimi sağlıyor. Dolayısıyla her emzirme, iletilen sinyal ve iletilen her sinyal süt üretimidir. Eskilerin ‘’boş meme olsa da emzir, süt gelir’’ sözü, esasen bilimsel bir etkinliğin halk dilinde niteliğidir.

Evet, süt daima gelir ve bebek kesintisiz beslenir.

Bir cevap yazın